Şifremi Unuttum English
  

ESRS Wake-Up Bus Sleep StudyUyku süresinin kısıtlanması

Şiddetli ve sürekli horlama, obstrüktif uyku-apne sendromu olarak isimlendirilen ve hayati tehlike oluşturan hastalığın en önemli belirtisidir.

Horlama bazıları için şaka kaynağı, gülünç bir olay olarak görülse de, gece yarısı horlayan biri nedeniyle uykusu kaçan insanlar tarafından hiç eğlenceli bulunmamaktadır.

Horlama uykuda solunumun bozuk olduğunun önemli bir habercisidir. Zira, daralan hava yolundan nefes almak için organizma aşırı bir güç harcamakta ve dar bir pasajdan geçen hava horlama sesine neden olmaktadır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalarda horlama erişkinlerin %10 - 30 unda saptanmıştır. Türkiye'de yaptığımız araştırmalarda bu rakamın % 26 olduğunu bilmekteyiz. Bilinen başka bir gerçekte her 100 kişiden en az beşinin sadece horlamakla kalmayıp, aynı zamanda uykuda apnelerinin (solunum durması) olduğudur. Aşırı horlaması olan, aşırı kilolu, orta yaşlı erkeklerde uyku-apne sendromunun varolma şansı daha da artmaktadır.

Obstrüktif uyku-apne sendromu olan hastalar gece düzenli nefes alamazlar, bunun sonucu olarak dokulara yeterli oksijen taşınamaz, ertesi gün yorgun ve uykulu olurlar. Apnelerin varlığı hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Bu nedenle şiddetli ve sürekli horlaması olanların uyku bozuklukları merkezlerine başvurup, gerekli testlerden geçmeleri gerekmektedir.