Şifremi Unuttum English
  

ESRS Wake-Up Bus Sleep StudyUykusuzluk sık rastlanan bir şikayet midir?

4-5 saat uyuyup, uykularını almış olarak uyananlar ile çok daha fazla süre uyudukları halde dinlenmemiş, uykusundan tatmin olmamış olarak uyananlara sıklıkla rastlamaktayız. Dolayısı ile iyi bir uyku ile uyku süresi arasında doğru yönde bir ilişkiden söz etmek mümkün değildir.

Bazılarımız başımızı yastığa koyar koymaz uykuya daldığımız halde, bazılarımız yastığa başımızı koyduğumuz andan itibaren gün içinde yaşadıklarımızı, ertesi gün olabilecek problemleri düşünmeye başlarız. Uykuya ancak sıkıntılı saatler sonrasında, güçlükle dalabiliriz. İşte uykuya dalmak için geçen sürenin uzunluğu ve bu sıradaki sıkıntı düzeyimiz uykumuzdan memnun kalkmamızı sağlayan önemli faktörlerden biridir.

Uykumuzdan dinlenmiş uyanmamızı sağlayan ikinci bir faktör ise gece içindeki uyanma sayısıdır. Araştırmalarda görülmüştür ki, gece içinde elektriksel veya davranışsal olarak isimlendirilen kısa veya uzun süreli uyanıklıklar, yani devamlılığı bozulmuş "fragmante" uykuya sebep olmakta, bu da uykunun tatmin edici olarak algılanmasını engellemektedir.

Uykuya dalma süresi ve uykunun devamlılığı ile ilgili veriler, uykunun tatmin ediciliği ile ilgili önemli ölçütler ise de, iyi uyuduğumuzu gösteren kesin ve tek bir kriter henüz belirlenememiştir.