• Türk Uyku Tıbbı Derneği - TUTD
  • Naci Çakır Mah. 760 Sk. No:25/17
  • Çankaya / Ankara

TUTD Dünya Uyku Günü Bildirgesi

Dünya Uyku Günü; uyku ile ilgili sağlık, eğitim, çalışma ve önemli sosyal konularda (araba kullanma gibi) eylem çağrısı yapmayı amaçlayan ve her yıl tekrarlanan bir etkinliktir. Dünya Uyku Derneği'nin Dünya Uyku Günü Komitesi tarafından organize edilmektedir. Uyku bozukluklarının daha iyi tanınması, önlenmesi ve tedavi edilmesi ile uyku bozukluklarının toplum üzerindeki yükünü azaltmayı amaçlamaktadır.

Dünya Uyku Günü, her yıl İlkbahar Ekinoksundan önceki cuma günü yapılır. Bu yıl 19 Mart 2021 Cuma gününe denk gelmektedir. Bu yılki slogan “DÜZENLİ UYKU, SAĞLIKLI GELECEK” olarak belirlenmiştir. Sağlıklı uykunun önemini topluma aktarmak amaçlanmıştır.

Düzensiz veya yetersiz uyku; iş ve sosyal hayatta problemlere yol açtığı gibi toplum sağlığını da yaygın olarak etkileyebilecek kardiyovasküler hastalıklara, diyabete ve obeziteye neden olabilmektedir. Bu hastalıklar da kişinin, dolayısıyla toplumun tüm geleceğini maddi ve manevi yönden kısıtlamakta, en önemlisi “sağlıklı ömrü” kısaltmaktadır.

Gece uykuya dalmakta zorluğunuz, sık uyanmanız, uykuda horlama ve nefes durmanız, sabah yorgunluğunuz, gün içi aşırı uykululuğunuz varsa mutlaka bir uyku bozuklukları merkezlerine başvurun ve burada uyku tıbbı ile ilgilenen hekimle görüşün. Hepinize sağlıklı bir gelecek dileriz.

Türk Uyku Tıbbı Derneği