• Türk Uyku Tıbbı Derneği - TUTD
  • Naci Çakır Mah. 760 Sk. No:25/17
  • Çankaya / Ankara

Non-REM ilişkili parasomniler

Konfüzyonel uyarılmalar, uykuda yürüme ve uyku terörü içeren bu NREM ile ilişkili bozukluklar grubu, derin uykudan gelen tam olamayan uyanmaların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tekrarlayan uykudan tam olmayan uyanma atakları, atak sırasında başkalarının müdahale etme veya kişiyi yeniden yönlendirme çabalarına uygunsuz veya eksik yanıt verme, sınırlı (örneğin, tek bir görsel sahne) veya ilişkili biliş veya rüya imgesi ve bölüm için kısmi veya tam amnezi vardır.

Konfüzyonel Uyarılmalar: Ataklar, hasta yataktayken ortaya çıkan zihinsel karışıklık veya karışık davranışlar ile karakterizedir.

Uykuda yürüme: Uyanmalar, ambulasyon ve yatak dışındaki diğer karmaşık davranışlarla ilişkilidir.

Uyku Terörü: Uyanmalar, tipik olarak korkutucu bir çığlık gibi endişe verici bir seslendirme ile başlayan ani terör olaylarıyla karakterizedir.

Uykuya İlişkili Yeme Bozukluğu: Ana uyku döneminde bir uyanmalardan sonra ortaya çıkan, tekrarlayan işlevsiz yeme atakları. Tuhaf formların veya yiyecek kombinasyonlarının veya yenmeyen veya toksik maddelerin tüketimi vardır. Yiyecek ararken veya yemek pişirirken gerçekleştirilen uyku ile ilgili yaralayıcı veya potansiyel olarak yaralayıcı davranışlar. Tekrarlayan gece yemekten kaynaklanan olumsuz sağlık sonuçları vardır. Yeme atağı sırasında bilinçli farkındalık kısmen veya tamamen kaybolur ve ardından hatırlama bozukluğu olur.