• Türk Uyku Tıbbı Derneği - TUTD
  • Naci Çakır Mah. 760 Sk. No:25/17
  • Çankaya / Ankara

Huzursuz Bacaklar Sendromu

Bacaklarda oluşan rahatsızlık ve nahoş hislerin eşlik ettiği veya bunun neden olduğu düşünülen bacakları hareket ettirme dürtüsüdür. Bu semptomlar: yatma veya oturma gibi dinlenme veya hareketsizlik dönemlerinde başlar veya kötüleşir; En azından veye aktivite devam ettiği sürece, yürüme veya bacak germe gibi hareketlerle kısmen veya tamamen rahatlar ve sadece veya ağırlıklı olarak gündüz yerine akşam veya gece meydana gelir.

HBS tedavisine geçmeden önce uzmanlar, HBS semptomlarına neden olabilecek veya bunları şiddetlendirebilecek diğer durumları aramanızı önermektedir. Yaygın sorumlular şunları içerir: uyku yoksunluğu, stres, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, alkol, nikotin, kafein kullanımı, hamilelik, diyabet, uykuda düzensiz solunum, periferik nöropati, böbrek yetmezliği ve antihistaminikler ve bazı antidepresanlar gibi ilaçlar. Birçok HBS vakası, demir takviyeleri ile tedavi edilebilen demir eksikliği ile ilişkilidir.

İlaç şu anda orta ila şiddetli HBS'lı kişiler için altın standart olarak kabul edilmektedir. Hoş olmayan yan etki riskini azaltmak için, sizin için doğru olan ilacı bulmak üzere her zaman bir doktorla birlikte hareket edin. Huzursuz bacak sendromu için ilaçlar, dopamin agonistleri, alfa 2 delta ligandları, benzodiazepinler ve opiatlardır.